velanovi.jpg

Newsflash

CONTACT for Czechevents


Please, use only our e-mail address 
Paypal address is
czechevents.novotny@gmail.com 

 

Home

 

 


 alt

Vážení přátelé a čtenáři Přítomnosti,

Články, analýzy a názory, které hledají smysl v naší přítomnosti i budoucnosti. Čtěte s námi kulturně politický časopis Přítomnost, s tradicí od roku 1924, u jehož zrodu stáli Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass či Karel Poláček. Diskutujte na facebooku Přítomnosti nebo na twitteru. Přítomnost tvoříte s námi i Vy!

Vybrali jsme pro Vás z aktuální Přítomnosti:

Kde se berou lepenisté?

„Být Francouz neznamená jen tak být, s označením Francouz. Být Francouz je kriterium, práce, někdy i dřina, až se na to třeba leckdo radši vykašle.“

Redaktor Přítomnosti Jakub Wolf objasňuje volební zemětřesení v zemi galského kohouta.

Jiří Stach ve Klice

„Obskurní mýtotvorná řeč Stachových fotografií a kreseb představuje poetickou výzvu k přehodnocení postavení člověka v kolosálním „vesmírném stroji“, v němž jsme vědomými, leč nepatrnými částicemi.“

Proslov Richarda Druryho k zahájení probíhajícího cyklu výstav Jiřího Stacha v Galerii Ztichlá klika.

Vaše inzerce na Přítomnosti

Nabízíme bannerovou inzerci na naší homepage. Pro konkrétní podmínky nám napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Spojte se s námi prostřednictvím facebooku a twitteru! Diskutujte s námi a pište nám, co vás zajímá. Své nápady, myšlenky, názory, náměty či autorské příspěvky posílejte na adresu redakce Přítomnosti.

Přeji Vám příjemné čtení!

Martin Jan Stránský

vydavatel, vnuk Jaroslava Stránského, vydavatele původní Přítomnosti

alt

Národní 11,
110 00 Praha 1

tel:+420 222 075 600
fax: +420 222 075 605

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

url: www.pritomnost.cz

f.:   www.facebook.com/casopis.pritomnost

t.:   www.twitter.com/Pritomnost_CZalt 

Nový domov č. 11, který právě vyšel, přináší také zajímavé čtení. Společenský kalendář na str. 2 a 3 je přímo nabit akcemi v komunitách v některých lokalitách v Kanadě, nechybí ani pozvánka do Dětského tábora Hostýn nedaleko Montrealu. Jak si vedou občané ve staré domovině, hovoří komentář Lubomíra Stejskala a další komentáře na str. 4. Na str. 5 se prezentuje autor Rosťa Firla a na další se objevuje nové autorské jméno Miloš Vsetínský, který se z titulu své zajímavé profese - je korektorem - zamýšlí nad některými jazykovými jevy - milé počtení. Bohumil Hrabal se narodil před stoletím, a tak vzpomínka středoškolského profesora Josefa Kráma na str. 7 je věnována právě jemu a spisovatelova vztahu k městu Rychov nad Kněžnou. Dr. Oskar Sýkora se na str. 7 zamýšlí nad původními motivacemi vzniku 1. světové války. O novém hudebním cyklu operního pěvce Jana Vaculíka s názvem The spirit of Music píšeme na str. 8. Autor Peter Žaloudek, rakouský občan, je čtenářům již známý svým líčením vpravdě lidských příběhů. Tentokrát nás zavedl na hřbitov amerických hrdinů na Havaji. První část je uvedena na st. 8. Spisovatel Standa Moc z Austrálie obšťastnil list svou povídkou Tomik na str. 10. Druhá a poslední část o slovenských legionářích slovenského historika dr. Ferdinanda Vrábela přečtete na str. 11, kde je také pokračování z kapitol knížky původem českého spisovatele Jana Drábka Hledání štěstí u cizáků. Oblíbená autorka Mária Chrappa napsala profil nedávno zesnulé slovenské televizní hlasatelky Jarmily Košťové na str. 12, kde publikuje prof. Zdeněk Smejkal své zamyšlení nad populární dvojicí Svěrák-Smoljak.

A také nepostradatelný Ota Ulč má na str. 13 svůj prostor se zajímavými fakty. Na poslední str. 14 se skvějí jména dvou renomovaných autorek - Evy Firlové a Hanky Hosnedlové. a samozřejmě nechybí ani křížovka. Přejeme nad stránkami novin pohodu. Na jejich obsahu o 16 stranách se podílelo 13 (!) skvělých autorů...  

http://issuu.com/czechevents/docs/novy_domov-2014-n11 


 

 

Bohemian Benevolent And Literary Association

June 2014/Issue No. 18

alt

View of the Central Park. Photo: Katerina Kyselica.

Dear Friends of the BBLA,

This month, I would like to share with you a lesson in high diplomacy. As you know, we always aim at presenting Bohemian National Hall as a platform to the world, showcasing the modern and democratic Czech Republic. Well, our extremely capable ambassador to the United Nations, Mrs. Edita Hrda, pulled off a major diplomatic coup last weekend, by enabling a South Korean conductor Mr. Nanse Gum to stage one of the performances of the Manhattan Chamber Music Festival at the Bohemian National Hall. It was attended by a score of ambassadors, artists and business luminaries' world over, as well as the Secretary General of the UN himself, Mr. Ban Ki-Moon and his wife. It was a spectacular event, culturally and priceless in terms of high diplomacy and pure networking for the Czech Republic.

alt

Photo: the Euro-Asian Corporation.

 

It is clear to me that the tiny Czech Republic often gets lost among the 190+ nations represented at the UN. Yet only with hard work and clever ingenuity of our diplomats and also utilizing the uniqueness of the Bohemian National Hall, this small country is more than pulling its weight. Once the sizable contingent of secret service and NYPD agents concluded their ritual of securing the building, the event took place to the utmost delight of all the participants.

 

Mr. Ban Ki-Moon and the performance organizer elevated in their speeches our Ambassador, the venue and the BNH team to the stratosphere. It did not hurt that Edita's cunning planning included the presence of Czech supermodels Taana Kucharova, Helena Houdova as well as our BBLA champion Aja Vrzanova. The former Czech Presidential contender, Professor Svejnar, who sat at my table, commented that this is the way the true diplomacy is done, and I could not have been happier.

 

I hope to see you soon and do not forget to visit the exhibit of the work of our very own: Peter Sis.

 

Yours,

       JosephBalaz  

Joseph Balaz, President 

Bohemian Benevolent & Literary Association

 
 

alt

 

 alt

http://www.missczechslovakamerica.com/Olivia Kalbac - Our St. Louis Rep. - Miss Czech Slovak Missouri Pageant 2014

alt

We are so excited ..... Announcing & Congratulating Miss OLIVIA KALBAC as our 2014 Candidate for the Miss Czech-Slovak Queen Contest held at the Sugar Creek Slavic Festival - June 6-8 in KC. Please join us in wishing her all the Best!

Czech out this link to our Facebook page.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=642743215805630&set=a.191584720921484.48336.191568177589805&type=1&theater

Nazdar....

 


alt
 
V 7. čísle Satellitu, které bylo zhotoveno v Praze je o filmovém festivalu Finále v Plzni, o knize Josefa Čermáka Rozlet, Jana Fafejtová má o pražské Jezerce a Jaroslav Kirchner přináší zpravodajství z Minska o MS.
Upozorňujeme na dvě akce, které se konají ještě teno týden.
Benefiční večer Tribute to Liberty v pátek a nedělní program Portréty.

7. cislo je na techto webovych strankach:

www.7.zpravy.ca <http://7.zpravy.ca>
www.7.satellite1-416.com <http://7.satellite1-416.com>
www.7.spravy.ca <http://7.spravy.ca>

Nase internetove stranky:
www.zpravy.org      <http://zpravy.org>
www.zpravy.ca        <http://zpravy.ca>
www.spravy.ca <http://spravy.ca>
www.satellite1-416.com          <http://satellite1-416.com>

Ales Brezina 


 
 
alt
 
Vazeni a mili, 
 

tentokrát Vás nebudu zdrzovat dlouhými úvody. Máme po volbách do Evropského parlamentu a vynikající úvod za mne obstarala svým komentárem - jako vzdy  brisknym a vtipnym, nase mila spolupracovnice Venda Sebrlova. Prectete si zde...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6225-volby-s-makem/

Na pozitivnejsi notu si muzeme zahrat zde. Objevilo se nove, velice zajimave CD..
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6224-jan-kubelik-carodej-housli/

Zde si prectete dulezity rozhovor se zakladatelkou Ceskych skol bez hranic. Lucie Boucher- Slavikova zije ve Francii
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6222-pribeh-ceske-buditelky/

A zpet do Prahy, zde jedna zajimavost z blizkeho okoli nasi redakce... 
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6208-lipa-republiky-v-prazskem-klementinu/

Pariz jeste jednou - doplnte si k predchozimu rozhovoru 
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6221-ceska-skola-bez-hranic-pariz-slavi-10-let-sve-existence/

A nakonec clanek z Kanady. Nas ctenar MIlos Zach se v nem venuje hrdinstvi jako jevu, ktery dnes tak trochu kolem sebe postradame...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6226-moji-hrdinove/

A nezapomente, ze Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.

 

I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou na náš český účet

číslo 110 103 4001/ 5 500

nebo prostřednictví našich obchodních zástupců  v různých zemích - jak to udělat najdete zde: Všem děkujeme, jakkoli malá částka je pro chod naší dobrovolně pracující redakce důležitá.

http://www.cesky-dialog.net/jak-prispet

 
Za casopis i klub preji hezke pocteni, srdecne zdravim a pripominam, ze muzete predat i dale.

Ing. Martina Fialková 
Český dialog a Mezinárodní český klub 
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net

www.ceskekoreny.cz 


 

 alt

Vážení přátelé a čtenáři Přítomnosti,

Články, analýzy a názory, které hledají smysl v naší přítomnosti i budoucnosti. Čtěte s námi kulturně politický časopis Přítomnost, s tradicí od roku 1924, u jehož zrodu stáli Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass či Karel Poláček. Diskutujte na facebooku Přítomnosti nebo na twitteru. Přítomnost tvoříte s námi i Vy!

Vybrali jsme pro Vás z aktuální Přítomnosti:

Polopřekvapení

Bohumil Doležal komentuje právě proběhlé volby do Evropského parlamentu. Co znamenají pro domácí politickou scénu? A jak si vysvětlit nízkou volební účast?

Růžový sníh

Odkvétající sakury jsou jako růžový sníh... Mění se naše okolí nebo my sami? Stojí za to natřásat se svou pýchou a úžasností, jež je přitom tak pomíjivá? Povídka o křehkosti lidského života od Zdislava Wegnera.

K čemu kultura?

Panování vědy a techniky přivedlo vše, z čeho se rodily kultury, do stavu krize, která se víc a víc podobá agónii.“ 
K čemu vlastně dnes umění je a zdali vůbec je vysvětluje Josef Safařík.

Vaše inzerce na Přítomnosti

Nabízíme bannerovou inzerci na naší homepage. Pro konkrétní podmínky nám napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Spojte se s námi prostřednictvím facebooku a twitteru! Diskutujte s námi a pište nám, co vás zajímá. Své nápady, myšlenky, názory, náměty či autorské příspěvky posílejte na adresu redakce Přítomnosti.

 
Přeji Vám příjemné čtení!

 Martin Jan Stránský

vydavatel, vnuk Jaroslava Stránského, vydavatele původní Přítomnosti

  Národní 11,
110 00 Praha 1

tel:+420 222 075 600
fax: +420 222 075 605

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

url: www.pritomnost.cz

f.:   www.facebook.com/casopis.pritomnost

t.:   www.twitter.com/Pritomnost_CZMontrealský věstník                Ročník 50 

Červen/June 2014  5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4  Číslo 10

Montrealský věstník (i starší čísla) můžete číst na webové stránce www.montrealvestnik.com 


Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 Kalendář činností
 

3. 6.     Út        Schůze výboru Čs. sdružení, Čs. dům, 6540 McLynn, 19.30 h

11. 6.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

15. 6.   Ne        Bohoslužby, kaple Loyola High School, 7272 Sherbrooke W., 11.00 h

25. 6.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 halt
Vazeni a mili,
 
denne se v Praze deje plno dalsich zajimavych veci. I kdyz ale vime, ze Praha neni stredem sveta a i jinde se konaji krasne festivaly, vystavy, i jinde na svete studenti skladaji v tomto case maturity, i jinde se deji politicke skandaly nebo vychazeji vyborne knihy, o kterych se nejen mluvi, ale lidi je i ctou.. Presto vsechno nam dovolte, abychom se tentokrat soustredili na deni v Praze - a to zmnoha duvodu, ctete dale....
Vsechny nase clanky dokazuji, jak moc jsme se svetem propojeni, jake pruseciky nas spojuji s jinymi zememi a kulturami a jak je to vsechno obohacujici. Prijedte se presvedcit sami...

Minule ctyři dny - od ctvrtka do nedele byly v Praze zasveceny kniham a literature. Konal se Svet knihy. Zpravicku o nem prinesly Eva Strizovska i Marina Huzvarova. 
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6213-knizky-knizky-knizky/
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6215-radostny-svet-knihy/
Rozhovor s reditelkou tohoto mezinárodního veletrhu jste mohli císt uz drive, zde pro pripomenuti
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6170-dana-kalinova-ponorena-do-sveta-knihy/
Dalsi múzou, ktera nad Prahou temer bez ustani krouzi, je hudba. Krome Prazskeho jara zde mame totiz i Americke jaro
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6201-americke-jaro-opet-rozkvetlo/
Vyznamnou udalosti, ktera spojuje Prahu a Londyn, byla tato: Dejte si ji ale uz do casu minuleho
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6200-tomas-halik-prevezme-v-londyne-templetonovu-cenu/
 
Co prineslo Ceske republice 10 let v Evropske unii? Nasli jsme pro vas zajimavy clanek v ekonomickem casopise E15.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6205-deset-let-v-eu/
 
Co jsme s nasimi hosty z Vidne prozili v Ceskem centru Praha? Uzasne setkani s divaky z nekolika zemi... 
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6212-viden-v-ceskem-centru/
 
A do Ceskeho centra vas zveme znovu: Uz 2. cervna tam mame velmi mileho hosta z Kalifornie, Katku Dehningovou. Setkani s ni stoji za to, prijdte, kdo jste v Praze...
http://mck.cesky-dialog.net/

Posledni miniclanecek patri vsem dobrym lidem...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6217-dekujeme-marii-a-darcum/
 
A na zaver: Dekujeme vsem, kdo jakoukoli castkou prispejete na dalsi cinnost casopisu i Mezinarodniho ceskeho klubu. Casopis ani klubove akce nedelame pro sebe, ale pro nase ctenare a vas vsechny, kdo na akce chodite..a ze nouze o publikum nebyva, nas moc tesi. 
http://mck.cesky-dialog.net/jak-prispet
 
Na dalsi setkavani i na vase prispevky do Ceskeho dialogu se tesi

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz


Archív časopisu je voľne prístupný v našom elektronickom kiosku. 

Uzávierka letného, 21.čísla, je 31.mája 2014.
Svoje príspevky posielajte na emailovu adresu This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  


 alt

Vážení přátelé a čtenáři Přítomnosti,

Články, analýzy a názory, které hledají smysl v naší přítomnosti i budoucnosti. Čtěte s námi kulturně politický časopis Přítomnost, s tradicí od roku 1924, u jehož zrodu stáli Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass či Karel Poláček. Diskutujte na facebooku Přítomnosti nebo na twitteru. Přítomnost tvoříte s námi i Vy!

Vybrali jsme pro Vás z aktuální Přítomnosti:

 

Další nespokojení se uchýlí k náckům nebo oligarchii?

 

„Nalezení stabilního a dlouhodobě udržitelného systému v Bosně a Hercegovině neleží pouze v rukou občanů státu, ale bude zapotřebí výrazné pomoci zvenčí.“

Štěpán Šantrůček přibližuje komplikovanou situaci Bosny a Hercegoviny od konce války v roce 1995 do současnosti.

Tradičně lepší než bible

 

Recenze Davida Bartoně na knihu "Vzdáleným nablízku" od Tomáše Halíka. Má autor schopnost a právo určit, kdo je na okraji církve a kdo v jejím středu? Není to celé tak trochu "úvahová show", jejíž styl se z donucení přizpůsobuje jevišti světového info-edu-teinmentu? Řeč přijde i na knihu "Démanty české filosofie" od Petra Rezka.

Pokroky

 „Dříve nebo později člověk dosáhne věku, ve kterém začne porovnávat to, co je, s tím, co bylo.“

Martin Jan Stránský se zamýšlí nad vlivem technologického pokroku na lidské smýšlení a život.

Vaše inzerce na Přítomnosti

Nabízíme bannerovou inzerci na naší homepage. Pro konkrétní podmínky nám napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Spojte se s námi prostřednictvím facebooku a twitteru! Diskutujte s námi a pište nám, co vás zajímá. Své nápady, myšlenky, názory, náměty či autorské příspěvky posílejte na adresu redakce Přítomnosti.

Přeji Vám příjemné čtení!

Martin Jan Stránský

vydavatel, vnuk Jaroslava Stránského, vydavatele původní Přítomnosti

  Národní 11,
110 00 Praha 1

tel:+420 222 075 600
fax: +420 222 075 605

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

url: www.pritomnost.cz

f.:   www.facebook.com/casopis.pritomnost

t.:   www.twitter.com/Pritomnost_CZ  


 

alt

 Právě vyšlo 10. číslo komunitního čtrnáctideníku Nový domov.

 

Kalendář akcí naleznete na str. 3 a 4. Komentáře zkušených autorů Lubomíra Stejskala z ČR a Rosti Firly ze Sudbury k aktuálnímu dění čtěte na str. 4 a 5. O tom, jak si vedou ve staré vlasti, hovoří ministr Andrej Babiš na str. 6. Víte, kdy vlastně skončila 2. sv. válka? Zjistíte na str. 6. Na str. 8 se setkáte se sokolíky a jejich umem, na další straně se seznámíte se členy ředitelské rady Masarykova ústavu (vydavatele Nového domova) a jejich plány. Přechylování je zajímavá kapitola češtiny, str. 10, slovenský historik Ferdinand Vrábel píše o slovenských legionářích a Jana Fafejtová z Prahy o legendární hoře Říp.

 

Na stranách zbývajících se počtete o hyenismu v ČR od Petra Kohouta, o nesmyslnosti "multi-kulti" Oty Ulče či o historii na téma spravedlnost od Evy Firlové. A nechybí křížovka.

 

Čtěte Nový domov, budete vědět o něco víc.

 

Další číslo vyjde 29. května.

Objednáte telefonicky: 647.608 1713

http://issuu.com/czechevents/docs/nd_2014_-_10_web

 


alt
 
 

 

Vazeni a milí,
 
uz je tu máj, lásky cas - a s ním mnoho krásných jarních tradic, svátků a událostí.
A tak zatímco nekde se prvni maj slavil pod prapory a hesly v pruvodech a na shromazdenich (napriklad ve Vidni, jako dlouho zavedena tradice tamnich socialistu), tak u nas v Cesku se zamilovane pary vseho veku radeji libaji pod rozkvetlou jabloni - nebo v Praze u pomniku Karla Hynka Machy.
O te prvni tradici informovala ve vysilani Marie Woodhamsova, videnska zpravodajka Ceskeho rozhlasu a take osobnost z naseho filmu Ceske koreny ve Vidni. Ta druha tradice je nam tady doma dobre znama a radi jsme ji za prvomajove pruvody vymenili...
 
Dalsi tradicni udalosti byla dnes, 4. kvetna, v ulicich mesta Plzne vesela oslava osvobozeni Plzne r. 1945 US armadou - obnovili jsme ji az po roce 1989, predtim se o tom nesmelo ani mluvit. Ale pockejte pristi rok, to bude kulate vyroci -a k tomu je Plzen v roce 2015 kulturnim mestem Evropy! To bude sláva. Naplanujte cestu. Ale nejdriv do Prahy. Fakticke prazske jaro uz davno vypuklo, to hudebni, s tradici od roku 1946, zacne uz 12. 5!
Kazdopadne - tradice je tradice a kazda ma nejake koreny, ktere ji opodstatnuji, kvuli nimz se udrzuje dlouha leta, desetileti, mozna i staleti... a tak si ty majove, ale i jine tradice uzivejte s nami...a mejte s nami i trpelivost, nahromadilo se tolik novinek....

Nejprve prehled dubnovych udalosti bystrym okem a britkym perem Vendy Sebrlové
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6188-stalo-se-v-dubnu-a-stoji-za-pozornost/

A jeste pridavek o Cine od stejne autorky.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6186-s-cinou-na-vecne-casy/
 
Toto tema vyvolalo velkou reakci u ceske verejnosti. Zatimco predchozi vlady mely postoj k Cine v tomto smeru jednoznacny, ted se to zmenilo...Chcete i vy vyjadrit svuj nazor? Muzete v petici, kterou siri nase spratelena instituce, knihovna samizdatove literatury, Libri Prohibiti
http://www.petice24.com/omluva_za_tibet_2014

Vracíme se k nasemu poslednimu koncertu Hudba bez hranic- Antonio Vivaldi.. podarilo se a bylo to krásné. Clánek i s fotoalbem najdete zde...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6189-vivaldi-hudba-bez-hranic-2014-koncert-c-iii-jaroslav-sonsky-housle-a-gesine-tiefuhr-cembalo/
Cesko-svedsky umelec, vytvarnik Jaromir Brabenec, daroval svoji sochu svedske ambasade.. Stalo se na Valpuržinu noc...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6184-v-praze-opet-vystavuje-jaromir-brabenec/
 
 

Co prinasi Kveten v Roce ceske hudby? Kvetnova vyroci a hudebni pozvanky najdete zde...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6169-kveten-v-roce-ceske-hudby/
A jeste Ceska baletni symfonie v Národním divadle... nádhera.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6180-ceska-baletni-symfonie-ii/
A nezapomeňte prijít na Ceske koreny ve Vidni.. do Ceskeho centra uz 15.5. - viz priloha
 
Budeme take velmi radi, kdyz toto "Aktualne" rozeslete dalsim ctenarum z vaseho okoli..
 
Za redakci i klub dekuje

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz


altalt
 
Vazeni a mili,
 
jeste nez pro vas pripravime dalsi Aktualne z Ceskeho dialogu, posilame Vam nasi specialni nabidku. Budeme moc radi, kdyz Vas zaujme - tedy predevsim ty, kdo jeste tyto nase velmi zajimave produkty nevlastnite, anebo i vlastnite, ale radi byste je venovali nekomu dalsimu.
V priloze najdete nabidku na nas posledni dokument Ceske koreny ve Vidni a zaroven na jednu (z nekolika) knih Evy Strizovske za velmi vyhodnou, 50% cenu oproti te, za kterou jsme je uvadeli. Prispejte jejich koupi na nasi cinnost, na aktivity Mezinarodniho ceskeho klubu a vydavani Ceskeho dialogu - pripravujeme je pro vás!
Druhou prilohou je pozvanka na nasi nejblizsi akci v Ceskem centru, kde si take budete moci za tuto cenu oba produkty - film i knizku, zakoupit.
Kdo jste 15. kvetna v Praze a jeste jste Ceske koreny ve Vidni nevideli, (unikly vam pri podzimni premiere), mate dalsi moznost, jak film nejen videt, ale take se zucastnit setkani a besedy hned s nekolika ucastniky nataceni ve Vidni. S pani Marii Woodhamsovou, znamou rozhlasovou reporterkou, s panem Janem Brabencem, vynikajicim vytvarnikem a take literatem, a take s panem Tomem Vasickem (a jeho zenou Tanou), ktery vstoupil loni do Sine slavy ceskeho rokenrolu jako zakladajici clen slavnych Sputniku.

Za casopis a klub se na vasi ucast a vas zajem tesi

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz

 Montrealský věstník                Ročník 50 

Květen/May 2014  5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4  Číslo 9

Montrealský věstník (i starší čísla) můžete číst na webové stránce www.montrealvestnik.com 


Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 Kalendář činností
 Každý čtvrtek: Sokolský volejbal, Coronation Elementary School, 4810 Van Horne, 20.00 h
 

3. 5.     So        B-B-Q s českou hudbou, hala Kanadské legie, 5455 de Maisonneuve W., 18.00 h

14. 5.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

18. 5.   Ne        Bohoslužby, kaple Loyola High School, 7272 Sherbrooke W., 11.00 h

28. 5.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

 


alt

Vážení přátelé posílám Vám ve formátu PDF 6. číslo Satellitu, na webové stránce se objeví okolo 1. května.
Aleš Březina
6. cislo je na techto webovych strankach:

www.6.zpravy.ca <http://6.zpravy.ca>
www.6.satellite1-416.com <http://6.satellite1-416.com>
www.6.spravy.ca <http://6.spravy.ca>

Nase internetove stranky:
www.zpravy.org <http://zpravy.org>
www.zpravy.ca <http://zpravy.ca>
www.spravy.ca <http://spravy.ca>
www.satellite1-416.com <http://satellite1-416.com>

Ales Brezina
*** alt

Vážení přátelé a čtenáři Přítomnosti,

Články, analýzy a názory, které hledají smysl v naší přítomnosti i budoucnosti. Čtěte s námi kulturně politický časopis Přítomnost, s tradicí od roku 1924, u jehož zrodu stáli Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass či Karel Poláček. Diskutujte na facebooku Přítomnosti nebo na twitteru. Přítomnost tvoříte s námi i Vy!

Vybrali jsme pro Vás z aktuální Přítomnosti:

 

Učit se jde jedině bez učitele

 

 

„Odložte tedy své knihy a slovní modely, osmělte se opustit svého učitele, ať̌ už je jím kdokoli, a dívejte se na svět vlastníma očima.“

Anthony de Mello radí, jak poznat skutečnost, která není předatelná slovními modely.

Podstata ruské lži

 

 „Důvodem tohoto zvláštního otevřeného způsobu lhaní je něco jiného, něco dobře známého z bolševických mobilizačních kampaní. Jestliže lžete tak, že je to okamžitě zřejmé, je naprosto vyloučené, aby tomu uvěřil kdokoliv, kdo tomu nechce uvěřit za každou cenu.“

Jak se lže a lhalo v Rusku? Podstatu totalitní lži rozkrývá Jakub Wolf.

Vaše inzerce na Přítomnosti

Nabízíme bannerovou inzerci na naší homepage. Pro konkrétní podmínky nám napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 Spojte se s námi prostřednictvím facebooku a twitteru! Diskutujte s námi a pište nám, co vás zajímá. Své nápady, myšlenky, názory, náměty či autorské příspěvky posílejte na adresu redakce Přítomnosti 

Přeji Vám příjemné čtení!

 Martin Jan Stránský

vydavatel, vnuk Jaroslava Stránského, vydavatele původní Přítomnosti

 cid:image007.jpg@01CEEB88.CAC28B70

Národní 11,
110 00 Praha 1

tel:+420 222 075 600
fax: +420 222 075 605

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

url: www.pritomnost.cz

f.:   www.facebook.com/casopis.pritomnost

t.:   www.twitter.com/Pritomnost_CZ


alt 

Milí přátelé a příznivci,
v příloze najdete další číslo našeho bulletinu, letos už čtvrté. Nepřehlédněte, prosím, pozvání na zítřejší vernisáž výstavy Romana Erbena Pole působnosti, začínáme v 18 hodin. Výstavu uvede Jan Gabriel, hudební produkce Mikoláš Chadima a Sylvie Krobová. Těším se, že se s mnohými z vás zítra setkám. Přeji také pokud možno příjemné Velikonoce a pěkně zdravím,
Jiří Gruntorád, poštmistr
 
 
04/2014
 


alt

Vážení přátelé posílám Vám ve formátu PDF 6. číslo Satellitu na webové stránce se objeví okolo 1. května.

 
 
 
alt
 
Vazeni a mili,
 
dnes jen strucne: Mame tu pro Vas specialni zasilku, tentokrat odlehcenou, se svatecni velikonocni tematikou - a take neco humoru, laskaveho i rozverneho v nekolika podobach..

Nejprve redakcni pranicko - ale s krasnym pridanym textem inspirovanym Cechy z jihu Evropy
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6155-vesele-velikonoce/

Kratce o vyznamne konferenci:
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6160-pamet-naroda
Vice a podrobneji take v druhem clanku v rubrice Aktualne

A ted uz ten slibeny humor... najdete ho v nove knizce Jany Koubkove
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6157-basne-z-jazzove-dasne/

Dalsi velikonocni zpravy prisly z Italie
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6152-velikonocni-vajicka-v-milane/

A take ze Svedska --
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6156-svedsko-v-jinem-svetle/

Ovsem to nejlepsi nakonec! Zbrusu nova a tematicka povidka-pohadka Ludmily Lojdove
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6158-kokokokokokodak/

Hezké poctení a poslete dál!
 
Za redakci i klub

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz
 

 alt

Dear Madam or Sir,

I am writing on behalf of the SFF servis plus language school which
primarily specializes in teaching English and Czech as a foreign
language. This narrow specialization has allowed for the creation of
top-quality, efficient language programs and assembly of a team of
qualified, experienced and dedicated teachers. During the summer, we
annually offer a wide range of classes of Czech as a foreign language
to satisfy all those interested in studying Czech. We have regularly
held a three-week intensive course of Czech as a foreign language -
Summer Prague University (SPU). This course is intended for students
who want to improve their Czech proficiency as well as gain insight
into the language as a whole, to learn about prominent Czech figures
and the Czech Republic, but it is also attractive for those who want
to spend three weeks in the beautiful city of Prague and take an
active holiday while attending a top-quality language program.

Students who cannot attend the Summer Prague University course for the
lack of time or who seek a different type of study can attend evening
classes: either three-week intensive classes for beginners, Czech
Starter, or four-week classes at pre-intermediate and intermediate
levels focusing on the practical use of Czech and conversational
skills in the language.

We would like to ask for your kind assistance with promoting our
summer language program by informing potential students about it. We
are sending  our intensive summer program as the attachment in e-mail.

Thank you for your assistance and cooperation.

Best regards

Vladislava Mottlová

Jazyková škola SF Servis
tel: +420 226 220 069
mob 775 755 704
kancelář Týnská 21, 110 00  Praha 1
provozní dobu najdete na našich webových stránkách

sídlo společnosti Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1alt

Vazeni a mili,
 
divam se z okna na letadla pristavajici na prazskem Letisti Vaclava Havla. Nad nasim domem totiz klesaji, ale stale jeste jsou dost vysoko, aby to nebylo s ramusem. A tak mam rada ty neslysne velke ptaky, snasejici se nad zelenym hajem a nad Vltavou, kteri nam privazeji vas. Jak jaro postupuje, pribyva v Cesku krajanu, Cechu zijicich v zahranici, jako taznych ptaku, kteri se vraceji...Nejvic je vas tu pres leto, k podzimu zase odlétáte do svych zimovisek... Kanada, USA, Austrálie... pravda, vy evropsti prijizdite i casteji. Mame radi ta setkani, kdy nam privazite novinky tam od vas.. jak se zije. Vyslechneme si to osobne a je to lepsi nez pres mail. A tak prijdte za nami na setkani Mezinarodniho ceskeho klubu, ktera maji vzdy tento smysl. Zjistit, jak se zije vam, Cechum ve svete....co tam delate a proc, jak jste si zvykli, jak se na nas diva zahranici. Take zjistit co nam radite a co my vam muzeme poradit, aby se nam tady i tam zilo dobre a svobodne. A verte nebo ne, zajima to i spoustu lidi tady u nas.  

A tak pripominam nejblizsi akce Mezinarodniho ceskeho klubu zde a také v prilozene pozvance:
http://mck.cesky-dialog.net/
 
A pro ty, kdo se zucastnit nemohou, tu mame opet mnoho aktualit v nasem casopise:
Kulturni rubrika je prave nyni tak nabita novinkami, ze si radeji vyberte sami, co vas zajima zde: http://www.cesky-dialog.net/kultura

Kdo muzete sledovat Ceskou televizi,  zapnete si CT 24 v sobotu ve 20.05.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6138-stanislav-chladek-usa-hostem-hyde-parku-v-ceske-televizi/

Take od pani Yvonny Fricove a nasich "idianskych" bratrancu, tu mame zajimave zpravy.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6137-dopisy-od-indianu-s-ceskou-krvi/
 
Krasne akce delaji i Ceske skoly bez hranic, ktere se nejen staraji o zachovani cestiny a ceskeho kulturniho povedomi u deti vyrustajicich v zahranici, ale jsou i mistem, kde se setkavaji a diskutuji jejich rodice.. Ctete, neni to jen o skole a uceni...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6139-morana-vitani-jara-v-cechach/
 
 
A to nejlepsi nakonec: Slovo séfredaktorky Evy Strizovske - a docela pozitivní!
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6134-slovo-na-duben/
Budeme radi, kdyz nase zpravy rozeslete i dalsim svym pratelum v zahranici (ale i doma),
tesime se z kazdeho noveho ctenare - a nastesti (take diky Skolam bez hranic) pribývají. Tesime se i na vase reakce a nove prispevky.

Za casopis i klub

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz


alt

5. číslo roku 2014 je o jednom velkopátečním koncertu Karla Kryla. Nové divadlo uvede hru Hrátky s čertem. O dvou koncertech v Torontu. Josef Čermák vydal knihu o Milanu Kroupovi Rozlet. Rosťa Firla má vzpomínku na utečenecký lágr v Rakousku. Jana Fafejtová má o domově Sue Ryder v Michli. Vladimír Cícha má o tom jaké může mít problémy ctihodný občan a Naďa Humlová nás zavede do Hong Kongu.
***
5. číslo je na těchto webových stránkách

www.5.zpravy.ca <http://5.zpravy.ca>
www.5.satellite1-416.com <http://5.satellite1-416.com>
www.5.spravy.ca <http://5.spravy.ca>

Nase internetove stranky:
www.zpravy.org <http://zpravy.org>
www.zpravy.ca <http://zpravy.ca>
www.spravy.ca <http://spravy.ca>
www.satellite1-416.com <http://satellite1-416.com>

Rovněž můžete dostat digitální vydání pro čtečky na:
epub.zpravy.ca <http://epub.zpravy.ca>

Aleš Březina

 
 

 Looking for live-in home care in the Catskills Mountains, May to October

 


 alt

 

 

 

 

 

  

Vážení přátelé a čtenáři Přítomnosti,

Články, analýzy a názory, které hledají smysl v naší přítomnosti i budoucnosti. Čtěte s námi kulturně politický časopis Přítomnost, s tradicí od roku 1924, u jehož zrodu stáli Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass či Karel Poláček. Diskutujte na facebooku Přítomnosti nebo na twitteru. Přítomnost tvoříte s námi i Vy!

Vybrali jsme pro Vás z aktuální Přítomnosti:

 

Chytře a s šarmem bažinami doby

 Pavel Kosatík: Tigrid, poprvé. Průvodce osudem inteligentního muže ve dvacátém století

 „Muž, v němž komunistická moc spatřovala jednoho z nejnebezpečnějších protivníků, se v knize objevuje v podobě, jakou známe z četných článků a rozhovorů: zprvu kulturní nadšenec, který se politice celoživotně věnoval jen pod tlakem událostí, vynikl v ní nicméně jako pohotový novinář s mimořádnými organizačními schopnostmi. Před válkou tak trochu „zlatá mládež", později šarmér s dobrodružnými sklony a nonšalantní bonviván; pokud to byla maska, srostla mu s vlastní tváří.“

Recenze Viktora Šlajchrta

Stisk ruky a Jablko

Zdislav Wegner dopisuje Douskovou a Goldflama.

Dvě povídky o tom, co kazí člověka.

„Vidíš to krásné jablko?“ obrací se k chlapci. Drží je na dlani. Pak vytáhne z náprsní kapsy bělostný kapesník a jablko vyleští. „Taková musí být moje rodina,“ říká slavnostně a zálibně si jablko prohlíží. „Dokonalá. Pro to pracuji. A já nedovolím, aby ji někdo poškodil.“

Vaše inzerce na Přítomnosti

Nabízíme bannerovou inzerci na naší homepage. Pro konkrétní podmínky nám napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Spojte se s námi prostřednictvím facebooku a twitteru! Diskutujte s námi a pište nám, co vás zajímá. Své nápady, myšlenky, názory, náměty či autorské příspěvky posílejte na adresu redakce Přítomnosti.

Přeji Vám příjemné čtení!

 Martin Jan Stránský

vydavatel, vnuk Jaroslava Stránského, vydavatele původní Přítomnosti

 cid:image007.jpg@01CEEB88.CAC28B70

Národní 11,
110 00 Praha 1

tel:+420 222 075 600
fax: +420 222 075 605

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

url: www.pritomnost.cz

f.:   www.facebook.com/casopis.pritomnost

t.:   www.twitter.com/Pritomnost_CZalt
 
Vazeni zajemci,

Ceska skola v Atlante uvazuje o zahajeni vyuky Ceskeho a Slovenskeho jazyka pro dospele! Pokud mate zajem, vyplnte prilozeny formular a poslete zpet na tento email. Formular je v cestine a v anglictine. Do "Subject" napiste: "Ceska skola pro dospele" nebo "Slovenska skola pro dospele". Pokud bude dostatecny zajem, bude svolana informativni schuzka. Skola bude stejne jako tento rok v Sandy Springs Charter Middle School.
Pokud mate zajem pomoci pri organizaci napiste na tento email sve jmeno, kontakt a s cim by jste mohli pomoci.
Prosim preposlete tento email vsem znamym!

Vsechny vas zdravi,

Ceska skola v Atlante.
 
Dotaznik

To All Who Are Interested,

The Czech School of Atlanta is considering starting adult classes for Czech and Slovak language! If you are interested, fill out the attached document (second page is in English) and send it back to this email. In the "Subject" put: "Czech School for adults" or "Slovak School for adults". If we have enough people who are interested we will call a meeting with more information. The classes will take place, same as this year, at the Sandy Springs Charter Middle School.
If you are interested to help to start this project, send us your name, contact and how you can help.

Please share this with anybody who may be interested.

Thank you,

The Czech School of Atlanta.
 


alt

Vazeni a mili,

sotva mame za sebou humorny vecer s bajecnou osobou, vytvarnici a autorkou Ludmilou Lojdovou
- jako predzvest apriloveho dne, a uz je tu duben. 

Pridavame jeste dodatecne k tomuto veselemu 1. dni v dubnu nekolik humornych vyroku nasich nejmensich... kterym se chceme v budoucnu vice venovat. K tomu ale patri i male zamysleni sefredaktorky Evy Strizovske...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6130-budeme-mit-detsko-seniorsky-koutek/

 Katka Dehningova, ktera jiz brzy prijede z USA, kde zije, nam poslala velmi krasny prispevek v anglictine. Jeji cestovatelske zazitky v sobe vzdy maji nekolik lidskych dimenzi.. prectete si
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6126-alex-the-traveler/

U cestovani jeste chvilku zustaneme, ale preneseme se o 100 a vice let zpatky:
S Antoninem Dvorakem pojedeme vlakem nebo na lodi.
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6124-antonin-dvorak-a-vlaky/

Nedavno byla v Praze opet "nase" Lady Milena Grenfell Baines z anglickeho Prestonu.
Jake tady mela povinnosti? V Muzeu Gastronomie propagovala uzasny cesky vynalez, Remosku, kterou pomaha velmi ucinne propagovat i v Britanii, ale nejen to... Pripomenme, jak se Milena dostala do Britanie, ktera se ji stala druhym domovem. Clanek Mileny Strafeldove s laskavym svolenim prebirame z www.krajane.net
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6128-milena-grenfell-baines-pripomnela-osud-wintonovych-deti/

Jaro v Praze muzete oslavit i pod nekterym z pamatnych stromu...
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6125-nejstarsi-stromy-v-praze/

Mame radost....
http://www.cesky-dialog.net/clanek/6129-dvakrat-ze-svedska/
 
A na co dalsiho zveme do Mezinarodniho ceskeho klubu? Nejblizsi akce zde...
http://mck.cesky-dialog.net/   Tesime se, ze prijdete opet v hojnem poctu.
 
Budeme velmi rádi, kdyz nase Aktualne preposlete i dale svym pratelum - predevsim tem v zahranici, ale i tem doma, kdo by mohli mit zajem rozsirit si obzory o tom, co se deje mezi Cechy ve svete...
Privedte sve pratele mezi nas do klubu:  http://mck.cesky-dialog.net/jak-se-stat-clenem.
A nezapomente, ze nas casopis ma celkem 12 rubrik - a v kazde najdete plno dalsich clanku. (Nemuzeme upozornovat zdaleka na vsechny novinky.)
Dekujeme vsem ctenarum za pozornost, sponzorum za pomoc a tesime se na Vas.
Za casopis i klub

Ing. Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub
a projekt České kořeny
Tel.: +420 603 930 074
www.cesky-dialog.net
www.ceskekoreny.cz


Montrealský věstník                Ročník 50 

  Duben/April 2014  5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4  Číslo 8 

Montrealský věstník (i starší čísla) můžete číst na webové stránce www.montrealvestnik.com 


Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 Kalendář činností
 Každý čtvrtek: Sokolský volejbal, Coronation Elementary School, 4810 Van Horne, 20.00 h

1. 4.     Út        Valná hromada Čs. sdružení, Čs. dům, 6540 McLynn, 19.30 h

2. 4.     St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

16. 4.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

26. 4.   So       Koncert "I Medici di McGill" (M. Karlíček), Pollack Hall, 555 Sherbrooke W., 16.00 h

27. 4.   Ne        Bohoslužby, kaple Loyola High School, 7272 Sherbrooke W., 11.00 h

30. 4.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h  

 

 

Help us to keep informing you
about the Czech & Slovak events
and activities in North America